• Strona główna
  • Archiwum
  • Zajęcia stałe
  • Festiwal Róża
  • Słownik satyryków
  • Wsparcie Kultury
  • O nas
  • Kontakt
  • BIP
/ O nas
  • Współczesny Dom Kultury
  • Historia Kazimierza Górniczego
  • Historia Domu Kultury
  • Plan sali widowiskowej

Historia Kazimierza Górniczego

 

Kazimierz Górniczy - garść ciekawostek historycznych1

Czy wiecie, że wschodnia dzielnica Sosnowca, granicząca z Zagórzem, Ostrowami Górniczymi, Porąbką i Strzemieszycami Wielkimi, była kiedyś osobnym miastem? Miało to miejsce w latach od 1967 do 1975. Taka ciekawostka.

Co było wcześniej? Niewielka osada górnicza, która powstała w okolicach kopalni „Kazimierz”. Nazwa dzisiejszej dzielnicy, jak i ówczesnej osady pochodzi właśnie od miana tej kopalni.
Czarne Morze - znana już w XV wieku niewielka osada, na którą mówiono również: „Pustkowie”. Otoczona była przez torfiaste moczary, od których pochodzi jej nazwa.
Szmejka - początkowo „Śmiejka”. Według legendy nazwa pochodzi od charakterystycznych, ptasich trelów przypominających ludzki śmiech.

Rok 1880 - w osadzie znajduje się 6 domów i mieszka 50 osób, uprawiających około 25 ha ziemi.

W latach 80. XIX wieku następuje przyspieszenie rozwoju osady spowodowane wybudowaniem torowiska przecinającego Kazimierz, a łączącego Strzemieszyce i Sosnowiec.

Jeszcze dynamiczniejszy rozwój nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy to powstały dwa sklepy, wybudowano drogę do Juliusza i utworzono urząd pocztowy pod nazwą „Kazimierz”.

Z czasem do małej osady zaczęli przybywać ludzie, poszukując pracy w kopalni. Warszawskie Towarzystwo Kopalni Węgla i Zakładów Hutniczych stało się głównym inwestorem w budownictwie mieszkań.

Górnicy z kopani „Kazimierz” zorganizowali pierwszy w historii Zagłębia strajk robotniczy. Nie była to jednak jedyna próba walki o własne prawa. W lutym 1936 roku odbył się strajk okupacyjny, który po jedenastu dniach zakończył się sukcesem górników.

1933 r. - Kazimierz odłącza się od Porąbki. Liczba mieszkańców w tamtym czasie wynosiła około 2000 osób. W tym samym roku została ukończona budowa szkoły podstawowej.
Do lat 70. XX wieku funkcjonowała świetlica kopalni „Kazimierz-Juliusz”, będąca wcześniej Domem Parafialnym. Pierwsza, kazimierzowska placówka kulturalna zakończyła swoją działalność wraz z wyburzeniem budynku, w której się znajdowała.

II Wojna Światowa:
           1 września 1939 roku następuje zahamowanie rozwoju osady i przyjęcie na czas II Wojny Światowej nazwy: „Kasimir bei Sosnowitz”.
           1 września 1941 szkoła zostaje przekształcona w koszary niemieckiego wojska.
           Powstaje małe getto dla ludności żydowskiej, znajdujące się na Czarnym Morzu (okolice ulic Nowej i A. Fredry)
           Mieszkańcy Kazimierza brali czynny udział w ruchu oporu. Członkowie Związku Orła Białego, Armii Krajowej, Polskiej Partii Robotniczej oraz Armii Ludowej organizowali akcje sabotażowe i wspomagali oddziały partyzanckie za co w roku 1971 miasto Kazimierz Górniczy zostaje odznaczone Krzyżem Partyzanckim.
           

1 M. Śmiałek: Kazimierz Górniczy. W: Dzielnice Sosnowca. Sosnowiec: Muzeum w Sosnowcu, 2009, str. 19 - 30.

Galeria

Historia Kazimierza Górniczego

Miejski Dom Kultury Kazimierz
ul. Główna 19
41-215 Sosnowiec

Pn-Pt 12:00–20:00
32 269 41 19
klub@mdk-kazimierz.pl

Polityka prywatności
Informacje o dostępności

© MDK 2018
mango design made it